جلسه۱: ویژگی های فرزندان صفرتا ۶ سال (۱)

بسم الله الرحمن الرحیم

الهی انطقنی بالهدی و الهمنی التقوی

از این جلسه به بعد به تربیت و مهارت‌های پایبندی فرزندان زیر ۷ سال می پردازیم؛ یعنی از حدود ۰ تا ۷ سالگی پدر و مادر چه وظایفی دارند.

در روایت اهل بیت داریم که دوره‌های تربیتی بچه‌ها را به سه دوره تقسیم کردن.

۰ تا ۷ سال، ۷ تا ۱۴ سال و ۱۴ تا ۲۱ سال

و در روایاتی هم داریم که ۰تا ۶ سال، ۶ سال تا ۱۲ سال و ۱۲ سال به بعد.

ما باید به این تقسیم بندی توجه کرد.

دوره اول: حدود ۶-۷ سالگی

این دوران دوران خردسالی است؛ البته دوران کودکی هم نام دارد که در این مبحث به دوران خردسالی تعبیر می‌کنیم.

اولین چیزی که ما باید به آن توجه کرد این است که بچه در این دوران چه ویژگی‌هایی دارد؟ اگر ویژگی‌های فرزند را ندانم چه اتفاقی می‌افتد؟

مثلاً شما می‌خواهید سیب زمینی سرخ کنید اگر زیرگاز را کم کنید سیب زمینی خمیر می شود؛ پس این را رعایت می کنیم. در تربیت فرزندان باید ویژگی بچه‌ها رو دانست و در تربیت شان رعایت کرد.

ویژگی‌های بچه‌های ۰ تا ۶ سال چیست؟

بچه‌ها فطرتاً پاک هستند. «فطْرَتَ اللَّهِ الَّتِی فَطَرَ النَّاسَ عَلَیْهَا» خداوند انسان را، فطرتاً پاک آفریده است.

پدر و مادر باید چیکار کنند؟ پدر و مادر باید یک بستر و زمینه مناسب فراهم کنند که این فطرت شکوفا شود، کاری نکنند که این فطرت زنگار، گرد و غبار بگیرد. والدینی که توجه ندارند و اهل عبادت نیستند یا یک سری از کارها نباید در سبک زندگی انجام بگیرد را انجام می دهند؛ نمی‌توانند الگوهای خوب و موفقی برای فرزندانشون باشند. پیامبر(ص) فرمودند: کل مولود یولد علی الفطره؛ همه بچه‌ها بر فطرت پاک آفریده می‌شوند ولی بعضی از پدر و مادرها هستند که آن ها را گمراه می‌کنند. اگر به درستی زمینه را فراهم کنیم، بچه هایی که فطرتشان پاک شده، اهل عبادت و خدانترس می شوند.

ویژگی دوم: بچه‌ها وابستگی شدید به اطرافیان و پدر و مادر به خصوص مادر دارند. این ویژگی خوبی ست اما باید توجه کرد، طبق این ویژگی بچه‌ها رو از خود دور نکنیم. بچه‌ها در چند سال اول از دور شدن پدر و مادرشان به شدت نگران هستند و اگر در این دوران این اتفاق بیفتد ساعت‌های متمادی در روز پدر و مادر خصوصاً‌ مادر کنار بچه نباشد، فرزند بعدها دچار مشکلات تربیتی می‌شود.

ویژگی سوم این است که بچه‌ها مفاهیم انتزاعی رو درک نمی‌کنند. ساده‌ترین مفهوم انتزاعی مثلاً بالا، پایین، چپ، راست  است . این که بچه بعد از ۲-۳ سال این ها رو درک می‌کنند، بخاطر چیست؟ به دلیل دیدن است و به او گفته اند که فلان وسیله را بالا یا پایین بگذار؛ پس متوجه می شود. در روایت داریم که سمت چپ و راست را در ۴ یا ۵ سالگی فرا بگیرند.

اما مفاهیمی مانند خدا، عدالت، شجاعت، نبوت، فرشته، بهشت و جهنم و امثالهم را درک نمی‌کند.

اگر می‌خواهیم با بچه‌ها درباره دین حرف بزنیم، از واژه‌هایی که مفاهیم انتزاعی دارند، استفاده نکنیم. مفاهیم انتزاعی یعنی چیزی که ما به ازای خارجی ندارد و قابل لمس نیست. پس برای بچه که زیر ۶-۷ سال هستند، از این مفاهیم استفاده نکنیم.

و السلام علیکم و رحمت الله و برکاته 

اسکرول به بالا