جلسه۷: وظایف والدین برای انس کودکان با نماز (۵. چند راهکار ساده برای دعوت (۱))

بسم الله الرحمن الرحیم

موضوع کلی بحث ما پایبندی کودکان به نماز آن هم کودکان زیر ۶سال بود.اصول هدایت و اصول حاکم بر تربیت و ویژگی های کودکان در این سن بیان شد و گفتار ما به وظایف محوله جهت مانوس شدن کودکان با نماز و علاقمندی آنها به این مهم رسید.

چند راهکار در جلسات قبل مطرح و دیگر راهکارها در این جلسه مطرح خواهد شد.

یکی از راهکارها پخش صدای اذان در فضای خانه است؛ در روایت آمده است که مستحب است در منازل اذان گفته شود این امر نه تنها به صورت کلی بلکه بر استحباب آن  برای کسانی که در منزل کودک دارند تاکید شده است چرا که شنیدن این صدا کم کم جز هویت و شخصیت وی خواهد شد. والدین بدلیل آثار مادی و معنوی آن در منزل اذان بگویند زیرا آثار متعددی از جمله دور شدن شیطان، نزول برکات  و دفع بلا و بیماری و … دارد و این آثار اذانی است که خود ما می گوییم و اگر این امر ممکن نیست حداقل کار ممکن پخش یک صوت خوش از تلویزیون یا رادیو می باشد.

هنگامی که اذان پخش می شود می توان از همان دوران طفولیت با همراه کردن این صدا با آنچه از خوراکی یا چیزی که کودک دوست دارد مانند شکلات و شیرینی در دهان کودک گذاشت و این امر باعث می شود که همرمان با پخش اذان دهان کودک شیرین شده و حس خوشایندی نسبت به صدای اذان و تداعی خوبی برای او ایجاد خواهد کرد.

کار بعد پخش بوی خوش در منزل هنگام گفتن اذان می باشد. پخش رایحه عطر، عود، اسفند و … موجب حس خوب در کودکان همزمان با پخش اذان خواهد شد و اندک اندک عجین شدن این بوی خوش و صدا موجب حس خوب خواهد شد.

این ها همه در این ما از جمله استعمال عطر در نماز سفارش شده است.

دیگر کار وضو ساختن در مقابل دیدگان فرزندان است که قبل تر بدان اشاره شد.

کار دیگر رسیدگی به ظاهر خود و آراستگی و استفاده از لباس پاک و مناسب در هنگام ایستادن به نماز  در مقابل دید کودکانمان می باشد.

نکته دیگر اقامه نماز اول وقت در مقابل دید فرزندان و دست کشیدن و تعطیل کردن سایر امورات و کارها جهت ایستادن به نماز است تا او ببیند هیچ چیز برای من پدر یا مادر مانند نماز اول وقت نمی باشد. حتی در روایات آمده است که امام عسکری علیه السلام مشغول نگارش نامه ای بودند و هنگامی که به وسط سطر رسیدند صدای اذان برخاست؛ حضرت قلم را رها کرد و رفتند به نماز پرداختند.

این رفتار من تداعی گر اهمیت نماز در سیستم ارزش گذاری شخصیت کودک می باشد.

اسکرول به بالا